Navigation
Home Page

Meet the Governors

Welcome to our governors' section.
We are extremely lucky at St Robert Bellarmine to have an active and committed board of Governors who work very hard on behalf of the school. The Governing Body meets each term. There are a number of Committees which focus on areas of school life, for example: Staffing, Finance, Curriculum, Premises and Safeguarding. The committees also meet each term. The Governors are responsible for ensuring all children get a really good education at our school. The term of office for Governors runs for 4 years. Governor elections for Parents take place when a vacancy arises.

September 2016 to July 2017

Head Teacher: Mrs Mairead O’Neill Dowell

Chairperson: Mrs Anne-Marie Pennington    

 

Clerk to Governors: Mrs Colette Clarke

Name

Category

Date Appointed

Term of office

Roles

Appointed by

Mairead O’Neill Dowell

Headteacher

01/09/2006

N/A

Headteacher

 

Anne-Marie Pennington

Foundation

01/09/16

4 years

Chairperson

Safeguarding Governor

Archdiocese

Pat Desmond Foundation 01/09/16 4 years Vice Chair Archdiocese

Martin Humphreys

Foundation

2/10/16

4 years

P.E. Governor

Archdiocese

Christine Jones

Foundation

2/10/16

4 years

Equality Governor

Archdiocese

Joanne Jones

Foundation

1/10/16

4 years

Link Governor

Archdiocese

Margaret McMullin

Foundation

10/11/15

4 years

Special Needs: R.E: English Governor

Archdiocese

Samantha Roper

Parent

1/9/15

4 years

 

Elected by parents

Stephen Seeckts

Staff

31/8/16

4 years

 

Elected by staff

Matthew

Morgan

 

Parent Governor

4/01/2017

4 Years

 

Elected by Parents

 

 

Former Governors 2016/17

Name

Category

Date Appointed

Appointed by

Term of office

Stood Down

Jamie Shiels

Parent

01/09/12

Parents

4 years

31/8/2016

Paul Rogers

LA

01/05/13

LA

4 years

31/01/2017

 

 

Committees

Admissions

Curriculum

Finance/Staffing

Premises/

Health & Safety

Safeguarding

Performance Management/ Pay review

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Anne-Marie Pennington

(chair)

Anne-Marie Pennington

(Chair)

Anne-Marie Pennington

 

Anne-Marie Pennington

Anne-Marie Pennington

 

 

 

Martin Humphreys

(Chair)

 

 

 

Christine Jones

 

 

Christine Jones

 

Joanne Jones

 

Joanne Jones

 

 

 

 

Margaret McMullin

Margaret McMullin

Margaret McMullin

 

Margaret McMullin

Margaret McMullin

 

 

 

Matthew

Morgan

 

 

 

Stephen Seeckts

 

Stephen Seeckts

Stephen Seeckts

 

Samantha Roper

 

 

 

Samantha Roper (Chair)

 

    Pat Desmond      

 

 

 

Register of Interests-business, financial and governance roles in other schools

Name of Governor

Declared Interest

Mairead O’Neill Dowell

Governor at St Francis De Sale Primary School

 

Margaret McMullin

Small amount of teaching supply in school

 

 

 

Record of Attendance September 2016 - July 2017

Name

Scheduled Meetings

Meeting Attended

Apologies Accepted

Absent

Mairead O’Neill Dowell

10

10

0

0

Anne-Marie Pennington

7

7

0

0

Pat Desmond 5 3 2 0

Martin Humphreys

4

3

1

0

Christine Jones

6

4

2

0

Joanne Jones

4

2

2

0

Margaret McMullin

7

5

2

0

Paul Rogers

2

0

1

1

Samantha Roper

4

4

0

0

Stephen Seeckts

7

7

0

0

Matthew Morgan

1

1

0

0

 

 

 

St Robert Bellarmine School Governing Body 2015/16

 

 

Head Teacher: Mrs Mairead O’Neill Dowell

Chairperson: Mrs Anne-Marie Pennington    

Vice Chairperson: Mrs Pat Desmond

Clerk to Governors: Mrs Colette Clarke

Name

Category

Date Appointed

Term of office

Roles

Appointed by

Mairead O’Neill Dowell

Headteacher

01/09/2006

N/A

Headteacher

 

Anne-Marie Pennington

Foundation

01/09/2012

4 years

Chairperson

Safeguarding Governor

Archdiocese

Pat Desmond

Foundation

01/09/2012

4 years

Vice Chair

Archdiocese

Martin Humphreys

Foundation

02/10/2012

4 years

 

Archdiocese

Christine Jones

Foundation

02/10/2012

4 years

 

Archdiocese

Joanne Jones

Foundation

01/10/2012

4 years

Link Governor

Archdiocese

Margaret McMullin

Foundation

11/11/2015

4 years

Special Needs:R.E: Literacy Governor

Archdiocese

Paul Rogers

Local Authority

31/8/12

4 years

 

Local Authority

Samantha Roper

Parent

01/09/2015

4 years

 

Elected by parents

Stephen Seeckts

Staff

31/8/2012

4 years

 

Elected by staff

Jamie Shields

Parent

01/09/2012

4 years

Numeracy Governor

Elected by parents

 

Former Governors 2014/15

Name

Category

Date Appointed

Appointed by

Term of office

Stood Down

Colette Clarke

Staff

31/8/12

Staff election

4 years

31/8/15

Pamela McHugh (Deceased)

Foundation

31/8/12

Archdiocese

4 years

March 15

 

 

Committees

Admissions

Curriculum

Finance/Staffing

Premises/

Health & Safety

Safeguarding

Performance Management/ Pay review

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Mairead O’Neill Dowell

Anne-Marie Pennington

(chair)

Anne-Marie Pennington

(Chair)

Anne-Marie Pennington

 

Anne-Marie Pennington

Anne-Marie Pennington

 

 

Pat Desmond (Chair)

 

 

Pat Desmond

 

 

 

Martin Humphreys

 

 

 

Christine Jones

 

 

 

 

 

 

Joanne Jones

 

 

 

Margaret McMullin (Chair)

Margaret McMullin

 

 

Margaret McMullin

Margaret McMullin

 

 

 

Paul Rogers(chair)

 

 

 

Stephen Seeckts

 

Stephen Seeckts

Stephen Seeckts

 

 

Register of Interests

Name of Governor

Declared Interest

Mairead O’Neill Dowell

Governor at St Francis De Sale Primary School

 

Margaret McMullin

Small amount of teaching supply in school

 

Relationships

Mrs Joanne Jones and Mr Paul Rogers are brother and sister.

Record of Attendance 2014/15

Name

Scheduled Meetings

Meeting Attended

Apologies Accepted

Absent

Mairead O’Neill Dowell

17

17

0

0

Anne-Marie Pennington

14

14

3

0

Colette Clarke

17

17

0

0

Pat Desmond

7

6

1

0

Martin Humphreys

6

5

1

0

Christine Jones

6

6

0

0

Joanne Jones

6

5

1

0

Margaret McMullin

11

10

1

0

Paul Rogers

6

3

3

0

Samantha Roper

0

0

0

0

Stephen Seeckts

12

11

1

0

Jamie Sheils

3

1

2

0

Role of the Governors

Top